Jdi na obsah Jdi na menu
 

Vánoční projížďka Prahou 06

 


Zájezd se uskutečnil v sobotu 16.12.2006. K úspěšnému zájezdu přispělo též krásné slunné počasí.

Účastnili se ho senioři z DPS, Mokropes a Černošic. Všichni dostali povídání o památkách, které navštívíme.

V Praze 5 se k ním připojili 2 pracovníci z Nadace, označili autobus žlutými praporky s označením Nadace a mohli jsme vyrazit. Těch autobusů jezdilo po Praze celkem 30.

První naše cesta vedla do Břevnovského kláštera. Autobus nás dovezl až k bráně a my pokračovali procházkou po objektu. Nahlédli jsme též do krásného kostela sv. Markéty z r.1720. Klášter nebyl pro nás otevřen a tak jsme se zvolna procházeli areálem. Objekt celý působil velebně, krásné bílé stavby a udržované cesty a sytě zelené v této době ošetřené trávníky. Dále jsme pokračovali ke Strahovskému klášteru. Uvnitř jsme se zaměřili na prostranství u kláštera, odkud je krásná vyhlídka na Prahu. Byla však z části v mlžném oparu.

Odtud jsme došli pešky na Loretánské náměstí. Zde nám zazněla zvonkohra mariánské písně Tisíckráte pozdravujeme Tebe z věže Lorety. Nejdříve jsme navštívili Kapucínský klášter s velkými barokními jeslemi.

Hned naproti jsme vešli do Lorety poutního místa. Zde nás uvítal kněz, který nám vyprávěl vše zajímavé o této historické památce. V první poschodí čelní budovy v klenotnici jsme obdivovali m.j. Diamantovou monstranci z r. 1698 s 6 500 diamanty. Loreta nám ještě jednou zahrála a my jsme se s autobusem přemístili na Hradčanské náměstí. Odtud pak odjezd k hradu, opět výhled na Prahu a do Nerudovy ulice. Zde jsme měli problém vytočit se doprava nahoru k Podhořelci. Ulice jsou totiž obloženy z obou stran vozidly. Díky dobré navigaci našeho soc.pracovníka DPS Mirka Strejčka a dobrého řidiče vše dopadlo na výbornou. Vyjeli jsme nahoru a pokračovali dolů na Klárov přes Mánesův most do Pařížské ulice, která je též krásně osvětlená ( girlandy světýlek na stromech ) na Staroměstské náměstí. A protože už se setmělo, zjevil se nám v plné kráse vánoční strom s hvězdami, v pozadí s Týským chrámem a další všechno bohaté osvětlení. A dole všude se to hemžilo lidičkami jako na mraveništi. Chvíli jsme pozorovali se zaujetím tu krásnou a zajímavou podívanou a pak jsme se proplétali dle pokynů zkušeného průvodce Starým městem kolem nádherně osvětlených kostelů a památek k magistrále a kolem Hlavního nádraží, Václavské náměstí, Karlovo náměstí přes Jiráskův most na Smíchov. Zde jsme se rozloučili s průvodci po Strakonické se vraceli domů.

Během trasy a procházek nás průvodce seznamoval a vyprávěl zajímavé události z naší historie. Vraceli jsme se domů spokojeni, plni krásných zážitků. Vše proběhlo v pohodě a bez nehody i když bylo několika účastníkům přes 90.let. Hodně se jich pohybuje s hůlčičkami a znáte to: pražské historické dlažba je značně kostrbatá a záludná.

Děkujeme tímto také našemu městu že nám udělili grant, abychom mohli tuto vánoční návštěvu Prahy uskutečnit.

.

Jiřina Pomahačová, obyvatelka DPS